Pravé italské risotto nemá nic společného s rýžovým pokrmem se zeleninou nebo masem, bohatě zasypaným strouhaným Eidamem a ve školní jídelně podávaným zpravidla s kyselou okurkou.
Risotto je nejběžnějším způsobem přípravy rýže v Itálii. Rizoto pochází ze severní Itálie a je jedním z pilířů milánské kuchyně. Rizot je celá řada, a tak pokud jste milovníci rýže, určitě si vyberete svého favorita…ať už si dáte risotto alla milanese (milánské rizoto), risotto ai funghi (rizoto s houbami), risi e bisi (rýže s hráškem) nebo risotto al nero di seppia (černé rizoto), určitě si pochutnáte.
Na italské rizoto si určitě pořiďte správný typ rýže – Arborio, Vialone Nano nebo Carnaroli, které obsahují mnohem více škrobu než běžně používaná rýže v české kuchyni. I díky tomu bude risotto krásně krémovité. Aby tomu tak skutečně bylo, nikdy rýži nepropírejte vodou. Další vychytávkou, která vás přiblíží ke skvělému výsledku, je správné načasování a uvaření rýže „al dente“, tedy na skus.
Ingredience pro přípravu rizota (pro 4 osoby)
- 125 g šalotky (3-4 menší ks)
- 65 g česneku (5-6 stroužků)
- 2 lžičky soli
- 180 g pórku
- 100 ml olivového oleje Chiavalon Ex Albis
- 440 g rýže Arborio
- 300 ml bílého suchého vína
- 1,5 l zeleninového nebo kuřecího vývaru
- 100 g másla
- 100 g parmezánu
- Sůl a čerstvě mletý pepř na dochucení
Ingredience na servírování rizota
- 250 g krémových žampiónů (béžové)
- 60 ml olivového oleje Chiavalon Ex Albis
- Parmezán (strouhaný nebo hoblinky)
- Olivový olej s lanýžem (Marina Colonna Tartufo)
- Sůl
Šalotku, česnek i pórek očistěte. Šalotku a pórek nakrájejte najemno, česnek utřete se solí. Parmezán nastrouhejte. Máslo nakrájejte na kostičky a dejte zpět do lednice.
V hlubší pánvi zahřejte olivový olej, přidejte šalotku, kterou za občasného míchání necháte zpěnit. Pozor, nesmí zezlátnout! Přidejte také česnek a pórek a vše společně zarestujte, aby se chutě propojily. Vsypte rýži, vše promíchejte a asi tak 2 minuty orestujte.
Podlijte bílým vínem a za stálého míchání ho nechte téměř odvařit. Postupně přidávejte vývar tak, aby rýže byla vždy zcela ponořená. Občas pomíchejte. Nechte vše probublávat na mírném ohni tak dlouho, dokud rýže nebude „al dente“.
Jakmile je rýže uvařená na skus, stáhněte z ohně, přidejte parmezán a za stálého míchání postupně přidávejte studené kostičky másla. Osolte a opepřete dle chuti. Konzistence rizota záleží jen a jen na vás. Pokud máte raději řidší, přidejte ještě trochu horkého vývaru nebo pokud vám už došel, tak aspoň trochu horké vody. Správně by se rizoto mělo až téměř rozlít po talíři, když s ním lehce klepnete.
Na druhé pánvi si připravte žampiony. Ty oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Na rozehřátý olivový olej nasypte plátky žampiónů a za občasného míchání restujte až téměř dokřupava.
Na talíř nandejte rizoto a doprostřed dejte kopeček žampiónových chipsů. Posypte strouhaným parmezánem nebo hoblinkami a zakápněte lanýžovým olivovým olejem. Ten krásně zvýrazní chuť hub.
Pokud houby a lanýže nemáte rádi, zakápněte rizoto jen olivovým olejem Chiavalon Ex Albis a posypte parmezánem. Tak si nechte chutnat!
A nezapomeňte, rizoto je hodně syté. Nicméně kombinace chutí pórku, žampiónů a lanýžového oleje je natolik famózní, že vám garantuji vymetené talíře a opravdu spokojené strávníky :-)