Obezita je chronické onemocnění, které se v posledních letech v západním světě stále častěji týká nejen dospělých, ale také dětí. Dle aktuálních studií trpí nadváhou či obezitou přes miliardu obyvatel naší planety, přičemž v České republice se jedná až o dvě třetiny dospělé populace a asi 15% dětí. To je celkem alarmující, nemyslíte?
Příčinou obezity je nezdravý životní styl, stres nebo genetické předpoklady. Za následek může mít nejen psychické potíže a deprese, ale také vážné zdravotní komplikace v podobě metabolických, srdečních a cévních onemocnění či zvýšené riziko vzniku nádorů.
Jedním z nejúčinnějších způsobů prevence obezity a s ní spojených zdravotních komplikací je strava, především konzumace „zdravých“ tuků.
Podle American Heart Association jsou tuky nezbytnou součástí zdravé stravy, protože poskytují energii, zlepšují růst buněk a vstřebávání živin.
Olivový olej je 100% tuk, který v jedné polévkové lžíci obsahuje přibližně 120 kalorií. V porovnání s ostatními tuky, které používáme v kuchyni, není tedy úplně „nízkokalorický“. Tajemství jeho prospěšnosti pro naše zdraví ale tkví v jeho složení. Olivový olej se skládá nejen ze zdravých mononenasycených mastných kyselin, ale je to také jediný tuk, který obsahuje vysoký podíl vitamínů a antioxidantů známých jako polyfenoly. Díky tomu je extra panenský olivový olej bezesporu nejzdravější ze všech tuků.
Bylo prokázáno, že mononenasycené tuky snižují hladinu špatného cholesterolu (LDL) a zvyšují hladinu toho dobrého (HDL). Jsou také spojovány se sníženým rizikem srdečních onemocnění a mrtvice. Polyfenoly chrání buňky před poškozením oxidačním stresem, podílí se na snížení zánětu, jsou spojovány se sníženým rizikem některých druhů rakoviny, stejně jako zlepšenými kognitivními funkcemi.
Možná namítnete, že i když je olivový olej nejzdravější tuk, obsahuje stejné kalorie jako ostatní tuky. Ano, ale tento zdánlivý rozpor spočívá v pochopení, jak mononenasycené tuky fungují v těle a jaká je interakce mezi jednotlivými potravinami, které máme na talíři.
Všechny tuky mají přibližně stejné kalorie, ale různé tuky mají různou tendenci vést k nárůstu hmotnosti. Mononenasycené tuky obsažené v olivovém oleji přispívají mnohem méně k ukládání přebytečného tuku než nasycené tuky jako máslo nebo sádlo. Způsob, jakým se kyselina olejová obsažená v olivovém oleji vstřebává, jak je transportována a následně rozkládána játry pro použití v těle, se zcela liší od procesů, kterými procházejí jiné tuky.
Ačkoliv olivový olej nemá sám o sobě žádný glykemický index, může mít vliv na potraviny, které obsahují cukry. Stejně jako některé kyselé potraviny, jako citrónová šťáva nebo vinný ocet, může olivový olej ovlivnit rozklad škrobových sacharidů a zpomalit nárůst cukru v krvi z jiných složek. Proto je dobré si každý pokrm zakápnout alespoň pár kapkami kvalitního extra panenského olivového oleje.
Navíc přidání extra panenského olivového oleje do vaší stravy poskytuje vašemu tělu důležité živiny a všechny zdravé mastné kyseliny, které potřebuje ke správnému fungování, a tím snižuje chutě, které často vedou k výživově hluchým potravinám jako jsou slazené nápoje, sušenky či pečivo. Dochucením zeleniny a bílkovin kvalitním extra panenským olivovým olejem se navíc můžete vyhnout nadměrné konzumaci cukrů a obilovin, které zvyšují váhu. Je nutné také podotknout, že konzumace umělých trans-tuků nacházejících se v hydrogenovaných a rafinovaných rostlinných olejích narušuje četné biochemické procesy v těle a může způsobit vážné zdravotní problémy či přispět k nárůstu hmotnosti.
Extra panenský olivový olej je v mnoha ohledech skvělý parťák na cestě ke zdravému životnímu stylu a to nejen, když chcete své tělo udržovat zdravé a plné energie, ale také tehdy, když toužíte odložit pár nadbytečných kilogramů.
Extra panenský olivový olej je vynikající způsob, jak předcházet obezitě, protože je bohatý na zdravé a dobře stravitelné mononenasycené tuky, polyfenoly a další prospěšné sloučeniny, které mohou pomoci zahnat chutě, hlad nebo si to rozdat se zánětem v těle. Abyste z extra panenského olivového oleje vytěžili maximum, měli byste ho zařadit do jídelníčku každý den. Není třeba razantně omezovat kalorie a tím omezovat tuky. Je třeba ty nezdravé tuky nahradit těmi zdravými.
Dagmar Kublová
Sommelier olivových olejů