CASTILLO DE CANENA
Nejprodávanější
Značky
Extra panenský olivový olej odrůdy Picual má střední intenzitu chuti a široké použití v kuchyni. Skvěle doladí čerstvou i grilovanou zeleninu, ryby, maso, těstoviny nebo...
Dárkové balení Castillo de Canena obsahuje dvě láhve prémiového extra panenského olivového oleje – jemnou odrůdu Arbequina a výraznější odrůdu Picual, obě o objemu 500 ml....
Elegantní černá dárková kazeta s vinným octem odrůdy Chardonnay a prémiovým extra panenským olivovým olej odrůdy Arbequina a Picual. Originální dárek, který potěší...
Černý elegantní dárkový box, který obsahuje dvě láhve 250 ml prémiového extra panenského olivového oleje Castillo de Canena. Originální dárek, který potěší každého gurmána...
Bílý balzamikový vinný ocet Castillo de Canena je vyroben z hroznů Chardonnay pěstovaných na rodinném panství a okyselený mistry vinaři v Jerez de la Frontera. Vyznačuje se...
Rodinná farma Castillo de Canena
Ve zvlněných kopcích slunné Andalusie, v nekonečném moři olivovníků, stojí starobylý hrad Castillo de Canena, jehož jméno nesou i jedny z nejlepších olivových olejů světa. Hrad i značka Castillo de Canena je spojena s rodinou Vañó, která se zabývá výrobou olivového oleje již od roku 1780. Budování rodinného hospodářství po několik generací dnes představuje péči o 300 000 olivovníků. Rodinnou farmu vedou sourozenci Rosa a Francisco Vañó, kteří farmu převzali od svého otce v roce 2003. Oba sourozenci nebyli ovšem farmáři od svého mládí, ale výrobě prémiového olivového oleje se začali věnovat až po vybudování úspěšných profesních kariér v jiných oborech.
Sourozenecký tandem Rosa a Francisco
Rosa Vañó vystudovala ekonomii na Universidad Complutense de Rosa v Madridu a po škole začala sbírat zkušenosti v nadnárodních společnostech. Vypracovala se až do ředitelské pozice ve společnosti Coca-Cola. V roce 2002 z této funkce odešla, aby se začala věnovat, společně se svým bratrem Francescem, rodinnému olivovému byznysu. V roce 2008 byla Rosa Vañó vyhlášena nejlepší podnikatelkou roku a v roce 2020 se stala prezidentkou Andaluské akademie gastronomie a cestovního ruchu.
Francisco Vañó vystudoval práva na Complutense University v Madridu a management na IESE University of Navarra. Svou profesionální kariéru začal v roce 1984 v Banco Atlántico de Madrid. V roce 1985 přešel do Banco de Iberoamérica v Panamě, kde setrval téměř 4 roky a vypracoval se na zástupce ředitele mezinárodního oddělení. Poslední roky své bankovní kariéry byl v Santander Bank jako výkonný ředitel oddělení mezinárodních finančních institucí. V současnosti je Francisco také prezidentem asociace Grandes Pagos del Olivar, členem Andaluské gastronomické akademie, radním společnosti Interoleo Picual S.A., prezidentem sociální rady Univerzity v Jaén a členem regulační rady olivového oleje s chráněným zeměpisným označením (IGP) z Jaén.
Olivové háje a výroba olivového oleje
Olivové háje farmy Castillo de Canena se rozprostírají v údolí Alto Guadalquivir mezi pohořími Sierra de Cazorla a Sierra Mágina. Oblast je součástí provincie Jaén v autonomním společenství Andalusie. Nedaleko se nacházejí dvě krásná renesanční města Úbeda a Baeza, která jsou zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Farma se pečlivě stará o přirozený cyklus života olivovníku, kombinujeme tradiční postupy s nejpokročilejšími technologiemi. Všechny olivovníky mají nainstalovaný systém kapkového zavlažování a jsou certifikovány jako „Integrated Production“ (API), což zaručuje šetrné postupy k přírodnímu prostředí a racionální systém pěstování.
Pokud chcete dosáhnout špičkové kvality olivového oleje je klíčovým faktorem správné načasování. V čase blížící se sklizně provádí farma testy na různých místech v olivových hájích, aby vystihla správný čas pro lisování toho nejlepšího olivového „džusu“. Při sklizni jsou olivy do dvou hodiny přepraveny do mlýna ke zpracování. To probíhá při maximální teplotě 22℃. Po filtraci je olej přemístěn do nerezových tanků, kde je uskladněn při stálé teplotě pod inertní atmosférou dusíku.
Ačkoliv se může zdát, že v oboru starém tisíce let již není co vymýšlet, opak je pravdou. Castillo de Canena se účastní řady programů a výzkumů v oblasti pěstování oliv a výroby olivového oleje. V roce 2022 obdržel mlýn Castillo de Canena ocenění „Nejlepší mlýn na světě“, udělované španělským sdružením olivových obcí, které mimořádným způsobem vyzdvihuje moderní a průkopnická zařízení, stupeň modernizace a sofistikované technologie v procesu zpracování oliv a výrobě olivového oleje.
Úspěchy Castillo de Canena
Zkušenosti z mezinárodního byznysu zúročili sourozenci Vañó i v odvětví olivového oleje. Vsadili na špičkovou kvalitu a poměrně brzy se stali jedním z nejvýznamnějších producentů prémiového extra panenského olivového oleje ve Španělsku. V relativně krátké době se jim podařilo expandovat na řadu zahraničních trhů a dnes se olivový olej Castillo de Canena prodává v 60 zemích světa.
Kvalitu olivových olejů Castillo de Canena oceňují i profesionální someliéři na mezinárodních soutěžích. Jedním z nejuznávanějších průvodců v Olivovém světě je italský Flos Olei pod vedením Marco Oreggia. Nejvyšším hodnocením v tomto průvodci je 100 ze 100 bodů a Castillo de Canena toto hodnocení získává již 10 let. To potvrzuje vysokou, a především stabilní úroveň kvality extra panenského olivového oleje. K řadě dalších ocenění patří medaile z International Olive Council, Sofi Gold Award ze soutěže Fancy Food Show v New York City, ocenění Food of Spain, zlatá medaile z Olive Japan nebo první místo pro olej Picual v hodnocení prestižního německého gurmánského časopisu Feinschmecker.
Hrad Castillo de Canena
Jak jsme již zmínili, značka Castillo de Canena si „vypůjčila“ jméno od hradu, který je sídlem rodiny Vañó. Jako všechno ve Španělsku, má i tento hrad dlouhou historii.
Postavil ho arabský kmen Banu Kinana na troskách římské osady. V roce 1226 dobyl hrad Ferdinand III. a začlenil jej do pásu obranných pevností, které během Reconquisty střežili hranici s muslimským emirátem v Granadě po více jak 200 let.
V roce 1538 hrad koupil sekretář císaře Karla V. Francisco de los Cobos, najal jednoho z nejvýznamnějších architektů své doby, Andrése de Vandelvira, který jej přestavěl na renesanční palác.
V roce 1931 byl hrad prohlášen za národní kulturní památku. Je využíván rodinou Vañó, ale v některých dnech je přístupný i veřejnosti.
Dagmar Kublová
Sommelier olivových olejů