Acidita jako ukazatel kvality olivového oleje

Jedním ze základních parametrů kvality olivového oleje je ACIDITA (kyselost). U extra panenských olivových olejů nesmí být vyšší než 0,8% a u panenských nesmí překročit hodnotu 2%. Na řadě českých webů se dočtete, že je to základní parametr kvality a čím je acidita nižší, tím je olej lepší. Je to dobré doporučení, ale v praxi se jím hůře řídí.

Acidita na etiketách

Výše acidity u olivového oleje se zjišťuje laboratorně a ochutnáním ji nezjistíte. Navíc se acidita časem mění (roste) a tak ji výrobci olivového oleje málokdy uvádějí na etiketu. Pokud ji uvádí, tak většinou s označením, že max. acidita je 0,7%, takže se stejně toho moc nedozvíte. Jednou z možností je nakupovat olivový olej u specialistů, kteří mají k dispozici laboratorní rozbory od výrobců. Ty si nechává každý výrobce zpracovat předtím, než uvede olivový olej z konkrétní sklizně na trh.

Casas de Hualdo Picual - olivový olej s velmi nízkou aciditou

Čím je acidita ovlivněna

Na aciditu má vliv složení půdy, množství deště, teplota v průběhu roku, regionální mikroklima v oblasti olivového háje i celkové klima v daném roce. Z toho plyne, že i špičkový výrobce může nepřízní osudu a počasí vyrobit olivový olej s vyšší aciditou než v předchozích obdobích. Kromě přírody má na aciditu vliv také zpracování.

Při zpracování je důležitá rychlost, čistota a zdraví oliv. Nejlepší výrobci prémiových olivových olejů zpracovávají olivy v mlýně do několika hodin po očesání olivovníku. Musí být vytříděné různé nečistoty jako jsou listy a větvičky. Hlavně musí být odstraněné poškozené nebo nemocné olivy. Nejlepší výrobci dosahují acidity na úrovni 0,1 – 0,2%, ale i olivový olej s vyšší aciditou může být skvělý a může být oceněn odbornou porotou na mezinárodních soutěžích. Nedávno jsme ochutnávali chuťově velmi dobrý řecký olivový olej s aciditou 0,5%.

Extra panenský olivový olej s velmi nízkou aciditou 0,1%

Acidita není vše

Při výběru olivového oleje je určitě dobré k aciditě přihlédnout. Vyšší acidita může být znakem špatného zpracování, ale také následek nevhodných klimatických podmínek v danou sezónu. Acidita ovšem není jen jediný parametr ovlivňující kvalitu olivového oleje. Podrobnější návod, jak vybrat dobrý olivový olej se dozvíte v našem článku „DESATERO, jak vybrat dobrý olivový olej“.

Pokud se vám olivový olej hledat nechce, tak nám napište na mail@olivum.cz a my vám rádi doporučíme olej podle druhu kuchyně, na kterou se zaměřujete.

Mějte se olivově:-) Dagmar

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení