Sklizeň 2021 v plném proudu

Na většině „našich“ farem se již tento týden rozběhla sklizeň oliv nové sezóny. Zatím to bohužel  vypadá, že výnos ze sklizně bude nepříznivě ovlivněn letošním počasím. Chorvatská farma Chiavalon zahájila sklizeň v pondělí. Přes původní ambice navýšit objem oproti minulému roku o cca 30% to dle posledních informací vypadá spíše na úrodu o 20 až 30% nižší. Úrodu nepříznivě ovlivnily extrémní výkyvy počasí na jaře. Překvapivé sněžení o Velikonocích a následný rychlý nástup vysokých teplot způsobilo zničení květů u části olivovníků. Včera jsme se přesunuli na Istrii a tak v průběhu několika dní vám poskytneme bližší informace ze zákulisí sklizně.

Marina Colonna na jihu Itálie začala sklizeň stolních oliv již v druhé polovině září. V těchto dnech již probíhá sklizeň oliv i na olej, bohužel ale region Molise zasáhly silné deště. V dešti se sice dají olivy sklidit, ale nedají se zpracovat, protože by to mělo fatální dopady na výslednou kvalitu olivového oleje. Navíc celé léto trápilo Marinu sucho a díky prázdným zásobníkům vody nemohla poprvé za 20 let zavlažovat. I tady jsou tedy vyhlídky na výrazně menší úrodu.

Nobleza del Sur zahájila sklizeň v úterý, ale zatím nemáme bližší informace. Nechceme teď vyrušovat majitelku farmy Lolu Sagru, protože od rána do noci objíždí olivové háje, organizuje sklizeň, kontroluje kvalitu a vaří jídlo pro stovku sběračů.

Casas de Hualdo díky vyšší nadmořské výšce v centrální části Pyrenejského poloostrova zahajuje sklizeň někdy mezi 18. až 20. říjnem a první odrůdou bude Arbequina. I farmu Casas de Hualdo zaskočila sněhová nadílka v lednu, viz článek "Koulovačka v olivovém háji". Při naší cestě v létě jsme viděli v okolí i na samotné farmě část olivovníků spálených mrazem. Casas de Hualdo má velké olivové háje a tak na jejich celkovou kapacitu produkce prémiové kvality to nebude mít pravděpodobně významnější vliv.

Dagmar :-)