NOVINKA Olivový olej Orlandi z Verony

Milí příznivci olivového oleje,

minule jsme vám představili skvělé Il Borgo del Balsamico a v Itálii zůstaneme i tentokrát, jen se z Modeny přesuneme kousek severněji. Dnešní novinkou je extra panenský olivový olej ORLANDI FIOI z malé rodinné farmy nedaleko Verony, města lásky.

Olivový olej z farmy Orlandi jsem poprvé ochutnala na Olive Masterclass v Brescii v květnu 2022. A už tehdy mi učaroval. Olivový olej střední intenzity, elegantní, harmonický a díky svým ovocným a květinovým tónům překvapivý zároveň. Hned jsem věděla, že jej budeme chtít do naší nabídky. Bohužel v létě 2022 byla farma již téměř vyprodaná, a tak jsme se rozhodli počkat na novou sklizeň.

Italský extra panenský olivový olej Orlnadi Fioi

A bingo, počkat se vyplatilo, protože olivový olej ze sklizně 2022 je ještě lepší, a to nejen co do aroma a chuti, ale také co do chemické analýzy. Carlo je opravdový alchymista. Podařilo se mu totiž vytvořit olivovou kupáž tak ovocnou a jemnou, ale přitom bohatou na polyfenoly. Jak sám říká, olivy lisoval s vědomím, že vyrábí olej pro své děti. Proto se olivová kupáž také nazývá Fioi, což v místním italském dialektu znamená „děti“ a je vybalancovavý právě tak, aby si jej mohli vychutnat i ti nejmenší. Láska k rodině, přírodě a životním hodnotám na vás na této farmě dýchne doslova na každém kroku. 

Přestože má Fioi velmi vysoký podíl polyfenolů (939 mg/kg), je to olej střední intenzity, na patře je dobře vyvážený a nabízí příjemný pocit hořkosti a kořenitosti. V kuchyni najde široké uplatnění a díky vysokým polyfenolům jej můžete užívat i jako preventivní medicínu.

Dagmar Kublová - OLIVUM.cz