Nové olivové oleje sklizně 2022

Ti z vás, kteří nás sledují na sociálních sítích nebo na našem blogu, si jistě všimli, že říjen je ve znamení sklizně.  První se sklizní začal Dimitris na řecké farmě Marmaro, který se do sběru pustil už ve druhé polovině září. Následovala Marina Colonna v italském Molise a postupně byla zahájena sklizeň na všech „našich“ farmách.

Olivové oleje z nové sklizně 2022

Ani letos jsme neodolali a jeli omrknout, jak to vypadá se sklizní u bratrů Chiavalon na Istrii. Minulý rok byla sklizeň podprůměrná, což se projevilo v množství vyrobeného olivového oleje. V polovině srpna jsme vykoupili poslední volné láhve olivových olejů Ex Albis a Organic. Bohužel oblíbené Romano a Atilio již bylo vyprodáno a tak jej delší dobu nemáme v nabídce. Olivové oleje Chiavalon jsou kupáže a tak bude trvat ještě měsíc než se alchymie míchání několika olivových odrůd dokončí. Dobrou zprávou je, že letošní sklizeň na Istrii je o 40% vyšší než v předchozím roce.

Druhou dobrou zprávou je, že jsme vám dovezli prvních pár lahví čerstvého olivového oleje. Je jím samozřejmě Chiavalon Mlado, které se vyrábí v prvních třech dnech sklizně v limitované sérii 2.500 lahví. Mlado je chuťově skvělý olivový olej se svěžími tóny zeleného jablka, rajčete a bylin. Vychutnejte si jeho chuť s kváskovým chlebem nebo bílou bagetou. Mlado si také perfektně rozumí s vejci, ale samozřejmě jej můžete použít i v jiných úpravách nebo jen tak na lžičku.

Dagmar Kublová
Sommelier olivových olejů

Dagmar Kublová - OLIVUM.cz