Bembo

Webová stránka značky: Bembo

Logo rodinné farmy Bembo

Rodinná farma Eleny a Vedrana Lupić z Bale začala psát svůj olivový příběh v roce 2000, kdy vlastnoručně zasadili své první olivovníky. Od té doby zkultivovali 30 hektarů půdy a vysadili více než 5400 olivovníků, 450 mandloní, 400 fíků, 400 lískových ořechů a zařadili se mezi špičkové producenty chorvatských olivových olejů. Oblast kolem pitoreskního městečka Bale, kde tyto nadšence a velké dříče najdete, je známá pěstováním oliv již od dob starých Římanů.  

Historie značky Bembo je ale výrazně starší a sahá až do 15.století, kdy se do Bale přistěhovala šlechtická rodina Soardo-Bembo z Benátek. Rodina si postavila honosný hrad v centru Bale (dnes náměstí Tomaso Bembo) a začala se zabývat obchodem a zemědělstvím. Mezi jejich produkty patřil také olivový olej, který byl vysoce ceněn pro svoji kvalitu a chuť. Dnes pokračuje v odkazu rodiny Bembo rodinná farma Lupić. Jejich malý krámek s depozity olivového oleje najdete jen kousek od hradu Soardo-Bembo, který je jednou z malebných atrakcí města, které vyniká goticko-renesanční krásou. Hrad byl v roce 2012 kompletně zrekonstruován a zařazen na seznam 30 nejvýznamnějších památek v Chorvatsku.

Elena a Vedran Lupić majitelé farmy Bembo

Městečko Bale je jednou z nejkrásnějších istrijských perel. Toto historické kamenné město bylo postaveno na kopci obklopeném nekonečnými olivovými háji a vinicemi, a přitom se nachází jen pět kilometrů od mořského pobřeží. Úzké a dlážděné uličky, které obklopují středověký hrad šlechtického rodu Bembo z 15.století, skrývají mnoho neodhalených příběhů. Již před římskými časy zde stála stará pevnost, dnes tady najdete pozůstatky staveb, které jsou svědky pohnuté minulosti města.

Bale (italsky Valle), vyzařuje zvláštní atmosféru a je inspirací pro řadu umělců, kteří zde žijí a tvoří. Pokud hledáte klasickou turistickou destinaci, Bale určitě není to, co hledáte. I když je Bale malé, najdete tady hned několik špičkových producentů olivového oleje, ovoce a zeleniny.

Rodinná olivová farma Bembo

Rodina Lupić se rozhodla zachovat tradiční olivové odrůdy Istrie jako je Buža, Puntoža, Rožinjola, Leccino a Istarska Bjelica.

O vysoké kvalitě extra panenského olivového oleje svědčí četná uznání a medaile ze světových soutěží. Zvláštní význam má ocenění EDMU Oleum Olivarum 2015 za revitalizaci chorvatského pěstování oliv udělené pod záštitou chorvatského prezidenta.

Ocenění farmy Bembo z mezinárodních soutěží

Když zavítáte do malého krámku na náměstí v Bale, budete až zaskočeni množstvím pohárů, diplomů a certifikátů. Všechna ocenění Elena a Vedran nezískali přes noc, ale díky tvrdé každoroční práci. Běžně se stane, že je v krámku nezastihnete. Pokud se totiž neohlásíte dopředu nebo tady nemají nějakou práci, pracují v olivových hájích nebo obhospodařující své vinice. Když jsme je před lety poznali, oslovila nás jejich srdečnost, přátelskost a poctivost. Již při degustaci prvního vzorku jejich olivového oleje nám bylo jasné, že alespoň část jejich produkce si musíme odvézt domů, abychom dali ochutnat i vám.

Dagmar Kublová
Sommelier olivových olejů

Dagmar Kublová - OLIVUM.cz

Žádné produkty značky Bembo nebyly nalezeny...