Lamacupa

Webová stránka značky: Lamacupa

Rodinná olivová farma Lamacupa v Apulii

Olivová farma Lamacupa se nachází v samém srdci Apulie a může se pochlubit historií plnou přírody, lásky a vášně k ní. Dnes skvěle fungující rodinný podnik se zrodil ze životního projektu temperamentní Italky Maria Rosa Arbore a italského sympaťáka Luigi Malcangi. Maria Rosa a Luigi jsou životní společníci i vášniví farmáři v jednom prahnoucí po neustálém hledání dokonalosti a kvality. Nadšení, profesionalita a touha vychutnat si dokonalý extra panenský olivový olej je to, co oba pohání kupředu každý den. Extra panenský olivový olej vyrábí z odrůdy Coratina, která je typická pro oblast Puglia, jejíž název je odvozen od města Corato. Coratina je jako olivová odrůda velmi odolná a dobře se přizpůsobuje prostředí. Tento kultivar vyniká elegantní vůní, nezaměnitelnou chutí, výraznými organoleptickými vlastnostmi a v porovnání s jinými odrůdami i abnormálně vysokým podílem polyfenolů. Navíc extrakce za studena s použitím nejmodernější technologie umožňuje zachovávat všechny tyto kvality. Tak jako u ostatních olivových odrůd, tak i u Coratiny, je zcela zásadní odhadnout ten správný čas pro sklizeň oliv v ideálním stupni zralosti. Olivy Coratina zralé tak akorát a lisované do max. 6 hodin od sběru dávají krásně zelený olej se zlatožlutými odlesky s intenzivní ovocnou chutí.

Na farmě LamacupaNa farmě Lamacupa

Zelené zlato aneb olivová odrůda Coratina

Jakmile poznáte olivovou farmu Lamacupa a jejich olivový olej blíže, dýchne na vás pozornost, vášeň a obětavost, a to v každém jednom kroku celého procesu. Od prvotní péče o olivovníky, přes sklizeň oliv a jejich přeměnu na olivový olej až po jeho stáčení a dopravu na váš stůl. „Zelené zlato“, tak Maria Rosa a Luigi nazývají svoji Coratinu. V každém gestu, v každém společném kroku zanechávají kousek duše a jak oba svorně říkají, aby nové generace mohly být pracovitýma vrásčitýma rukama vedeny do budoucnosti po stezkách minulosti.

Co je ÀMUE?

ÀMUE je dialektový výraz používaný pro označení malé karafy s úzkým zobákem. Nádoba na olivový olej, kterou používali už starší generace, přináší tak s sebou možnost probudit vzpomínky i smysly každého z nás. Každá láhev kvalitního olivového oleje v sobě nese malé poselství, respekt k přírodě, k předkům i identitě. I každá kapka ÀMUE vypráví příběh o minulosti, současnosti i budoucnosti všech, kteří jsou pevně ukotveni v tradici pěstování zeleného zlata zvaného Coratina.

Na farmě LamacupaLamacupa byl finalista prestižní soutěže Leone D´Oro

Jak jsme objevili ÀMUE a pozor na závislost

A jak jsme tento famózní olivový olej objevili my? Na našich cestách za vzděláním. Když jsem koncem května 2022 opět vyrazila do italské Brescii na pravidelné setkání výrobců a nadšenců olivového oleje, Masterclass pod záštitou světově uznávané olivové soutěže Leone d’Oro International, měla jsem v plánu přivézt tipy na nějaké novinky, ale spíš z jiných částí Itálie. Náhoda tomu chtěla, že si Maria Rosa sedla do degustační lavice hned po mé levici. Neustále usměvavá, velmi temperamentní Italka, která neuměla ani slovo anglicky byla ale velmi hlučná, stále něco komentovala a na něco se dotazovala. Bylo jí všude plno. Na druhou stranu z ní ale vyzařoval zvláštní klid, srdečnost a opravdové zaujetí pro věc.

lamacupa-5 -min

Vášeň pro olivy z ní doslova tryskala do okolí a svým nadšením převálcovala všechny kolem. Během Masterclass jsme ochutnali řadu vzorků olivových olejů, z toho i několik olejů odrůdy Coratina. Vzorek Coratiny ÀMUE mi ale doslova vyrazil dech. Ovocně opojná vůně čerstvosti doslova nutí k tomu, abyste se do oleje úplně zakousli. Po prvotním ochutnání máte v ústech příjemně, čerstvě, nemastně a jak říká olivová královna a ředitelka Leone d’Oro Int. Maria Paola Gabusi, máte „bocca pulita“, tedy máte čisto v ústech. Prostě skoro jako ústní voda :-) Když jsem pak o pár dní později na předávání cen Leone d’Oro Int. poznala i Luigiho, manžela Marie Rosi, jen jsem se utvrdila v tom, že milovníky olivového oleje v Česku nemůžeme ochudit o tak unikátní olivový olej jakým ÀMUE bezesporu je. Tehdy mě ale ještě nenapadlo, že si na ÀMUE vypěstuji závislost. Ano, zamilovala jsem se, do ÀMUE! A obávám se, že jakmile jej ochutnáte, zamilujete se taky. Tak snad jej bude dost pro nás všechny :-)

Dagmar Kublová - OLIVUM.cz

Cena

159599
1159599
3 položek celkem
Bazalkový olej Lamacupa 250 ml
Novinka
379 Kč

Bazalkový olej se vyrábí rozemletím a lisováním oliv společně s čerstvou bazalkou. Díky tomu vzniká aromatický olej se svěží chutí bazalky. Vyrobeno z oliv odrůdy...

Kód: 1348
Lamacupa Luma 500 ml - prémiový extra panenský olivový olej
Tip
599 Kč

Prémiový extra panenský olivový olej odrůdy Coratina z jihu Itálie. Vyniká výjimečně intenzivní ovocnou chutí a vůní. Jednodruhový extra panenský olivový olej odrůdy Coratina...

Kód: 1328
Prémiový extra panenský olivový olej Lamacupa Luma 100 ml s výraznou ovocnou chutí
159 Kč

Vzorek prémiového extra panenského olivového oleje odrůdy Coratina z jihu Itálie. Vyniká výjimečně intenzivní ovocnou chutí a vůní. Jednodruhový extra panenský olivový olej...

Kód: 1329

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem